Vivi Drăgan Vasile

Născut pe 28 august 1947 în București

Absolvent al Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică în 1973.

Profesor invitat la Academia de Teatru și Film între anii 1990 - 1994.

Producător și Director executiv al Fundației Arte Vizuale din 1992.

Pentru mai multe informații, vizitați profilul de pe IMDB.com.

Filmografie recentă / producător:

Fundația Arte Vizuale (aproximativ 80 filme documentare, experimentale și fictiune )

2013„Exploratorul”, documentar lung metraj – regia Titus Muntean și Xantus Gabor - CNC
2009„Memoria de piatră” documentar, lung metraj - regia Iosif Demian - CNC
2008„Cealalta Irina” fictiune, lung metraj - regia Andrei Gruzsniczki - CNC
2007„La drumul mare” fictiune, scurt metraj - regia Gabriel Sîrbu - CNC
„Dragus” documentar, scurt metraj - regia Titus Muntean - CNC
„O scurta poveste” animatie, lung metraj - regia Radu Vasile Igazsag - CNC
2004„Boborul” animatie - scenariul și regia Radu Vasile Igazsag - CNC
2002„Franzela exilului” documentar - scenariul și regia Alexandru Solomon - CNC

Filmografie imagine:

2012„Evadarea” - Icon Production, regia Andrei Gruzsniczki
„Sunt o babă comunistă” – Prod. Media PRO Pictures, regia Stere Gulea
„De azi înainte” - (mediu metraj) Prod. Bell Film / FAV, regia Dorian Boguță
2011„Despre oameni și melci” - Prod. Libra Film, regia Tudor Giurgiu
2010„Ursul” - Prod. Libra Film, regia Dan Chișu
2008„Caravana cinematografică” - Prod. Libra Film, regia Titus Muntean
„Cealaltă Irina” – Prod. FAV, regia Andrei Gruzsniczki
2007„Nunta mută” – Castel Film, regia Horațiu Mălăele
2006„La urgență” – serial TV (12 epis./50 min.) Direct Target pentru TVR1, regia Andrei Zincă
2005„Mammoth” – Plinyminor & Castel Film, regia Tim Cox
2003„Boborul” – scurt metraj, prod FAV, regia Radu Vasile Igazsag
„Dallas” – co-produc. Uj Budapest Film, Germania, Austria, regia Robert Pejo
2002„Hellraiser - 7” – Miramax & Castel Film, regia Rick Bota
„My name is Modesty” – Miramax & Castel Film, regia Ted Nicolaou
2001„Furia” – MediaPro Pictures, regia Radu Muntean
„Occident” – Temple Film, regia Cristian Mungiu
„Light falls on your face, my dear” – Budapest Film / Castel Film, regia Gulyas Gyula
2000„Filantropica” – Domino Film / Mediapro / Canal+ / Eurimages, regia Nae Caranfil
„Chacho Rom” – Laurin Film (Ungaria) / ZDF / Eurimages, regia Ildiko Szabo
1999„Teen Sorcery” – Canarom (Can) / Castel Film, regia Victoria Muspratt
1998„Dream Mine” – (mediu metraj) Hunnia Film / Ungaria, regia Laszlo Kantor
„Enemy of My Enemy” - Castel Film & Dark Trick Films / SUA, regia Gustavo Graff Marino
„Sleeping Beauty” - Castel Film & Kushner Locke / SUA.
„Le record” - King Movie - ARTE / Franta, regia Edwin Bailey
1997„Shrunken City”- Castel Film & Kushner Locke / SUA, regia Ted Nicolaou
1996„Kid Midas” - Castel Film & Kushner Locke / SUA, regia Peter Mangoodjian
1995„Stare de fapt” – studioul IV Cinerom, regia Stere Gulea
1994„Secția” - NEUROPA Ungaria, regia Peter Gothar
„Time Warriors” serie TV( 3 epis.) - Castel Film & Full Moon Entertainment SUA
1993„Dark Angel” - Castel Film & Full Moon Entertainment SUA, regia Linda Hassani
„Patul conjugal” – Alpha Film, regia Mircea Daneliuc
1992„Abel în codru” - Budapest Film Studio & Profilm's Bucharest, regia Mihalfy Sandor
1991„Și va fi…” - Delta Film Moscova & Studioul Buftea, regia Valeriu Jereghi
1989„Cine are dreptate” – Româniafilm, regia Alexandru Tatos
1988„Secretul armei secrete” – Româniafilm, regia Alexandru Tatos
1987„Punct și de la capat” – Româniafilm, regia Alexa Visarion
1986„Încrederea” – Româniafilm, regia Tudor Mărăscu
„Maria și marea” – Româniafilm, regia Mircea Mureșan
1985„Moromeții” – Româniafilm, regia Stere Gulea
1984„Cuibul de viespi” – Româniafilm, regia Horea Popescu
„Pe malul stâng al Dunării albastre” – Româniafilm, regia Malvina Ursianu
1983„Pădurea nebună” – Româniafilm, regia Nicolae Corjos
„Horea” – Româniafilm, regia Mircea Mureșan
1982„Năpasta” – Româniafilm, regia Alexa Visarion
1981„Calculatorul mărturisește” – Româniafilm, regia George Cornea
„Fiul munților” – Româniafilm, regia Gheorghe Nagy
1980„Inghițitorul de săbii” – Româniafilm, regia Alexa Visarion
„Mijlocaș la deschidere” – Româniafilm, regia Dinu Tănase
1979„Drumul oaselor” – Româniafilm, regia Doru Năstase
„Drumuri în cumpănă” – Româniafilm, regia Virgil Calotescu
„Amurgul fântânilor” – Româniafilm, regia Virgil Calotescu
1978„Ora zero” – Româniafilm, regia Nicolae Corjos
„Ultima frontieră a morții” – Româniafilm, regia Virgil Calotescu
1977„Prea cald pentru luna mai” – Româniafilm, regia Maria Callas Dinescu
„Acțiunea autobuzul” – Româniafilm, regia Virgil Calotescu
1976„Bunicul și doi delicvenți minori” – Româniafilm, regia Maria Callas Dinescu
1975„Ultima noapte a singurătății” – Româniafilm, regia Virgil Calotescu

Filmografie / regie

1990„Piața Universității - România”, documentar de lung metraj (co-regie)

Premii personale:

2011Premiul RSC (Romanian Society of Cinematographers) „Caravana cinematografică”
2010Premiul IPIFF Fest International al Producatorilor Independenti „Memoria de piatră”
Premiul RSC (Romanian Society of Cinematographers) „Cealaltă Irina”
2009Premiul UCIN pentru imagine „Nunta mută”
Premiul RSC (Romanian Society of Cinematographers) „Nunta mută”
2008Premiul IPIFF Festivalul Internațional al Producătorilor Independenți „La drumul mare”
2007Premiul MMK (Ungaria)
2004Premiul pentru imagine „Boborul”, Festivalul Internațional Anonimul
2003Premiul pentru imagine „Furia” Transivania Internațional Film Festival, Cluj
Ordinul „Serviciul credincios” în rang de Cavaler
2002Premiul UCIN pentru imaginea filmelor „Occident” și „Furia”
Premiul PRO CULTURA HUNGARICA (Ungaria)
1997Premiul UCIN pentru promovarea filmului românesc
Premiul Pro Victoria (MediaPro/UARF) pentru imagine “Stare de fapt”
1995Premiul UCIN pentru imagine “Stare de fapt”
Premiul anual al Asociatiei criticilor din Ungaria pentru imaginea filmului „Secția”
Premiul special al festivalului International Mediawave - Györ, Ungaria, pentru “Secția”
1991Premiul special al juriului UCIN pentru film documentar “Piața Universității - România”
Premiul pentru documentar, Festivalului Național Costinești pentru “Piața Universității - România”
1987Premiul UCIN pentru imagine „Moromeții”
Mentiune imagine, „Pe malul stâng al Dunării albastre”, Festivalul Național Costinești
1981Mentiune imagine, UCIN, pentru „Năpasta”
1979Premiul UCIN pentru imagine „Ora zero”

Alte premii / producător / FAV (selecție)

2010UCIN — Premiul de interpretare - Andi Vasluianu, „Cealalta Irina”
SOUTH EAST EUROPEAN Film Fest — Los Angeles Premiul Debut- 2010 -„Cealalta Irina”
2009Premiul Zilelor Filmului Românesc — TIFF, „Cealalta Irina”
Premiul III — Festival Bergamo-Italia, „Cealalta Irina”
Marele Premiu — „Anonimul” - Sf Gheorghe, „Cealalta Irina”
Marele Premiu — Festivalul Cine Pecs - Ungaria, „Cealalta Irina”
Premiul FIPRESCI — Festivalul Cine Pecs - Ungaria, „Cealalta Irina”
Premiu de regie — Arras International Film Festival – Franta, „Cealalta Irina”
Premiu de interpretare — Andi Vasluianu, Festivalul international Mons-Belgia, „Cealalta Irina”
UCIN — Premiul Special al Juriului, „Cealalta Irina”
2008Premier Plans Festival — Angers, Premiul Special al Juriului, „La drumul mare”
ELLEN Award — Aspen Short Film Festival, „La drumul mare”
2007UCIN — Opera Prima, „La drumul mare”
UCIN — Premiu pt. Film de animatie, „O scurtă poveste” – regia Radu Igaszag
2002UCIN — Premiul Special al juriului, „Franzela exilului”– regia Alexandru Solomon
2001UCIN — Premiul pt. Film documentar, „Omul cu o mie de ochi” – regia Alexandru Solomon
1997APTR — Premiul Special al juriului, „Cronica dela Zurich” – regia Radu Igaszag și Alexandru Solomon
1995UCIN — Marele Premiu, „VIA REGIS” - regia Radu Igaszag și Alexandru Solomon
UCIN — Premiu pt. film documentar, „Lindenfeld 1994” – regia Radu Muntean
1993UCIN — Premiu pt. film documentar, „Strigăt în timpan”– regia Radu Igaszag și Alexandru Solomon